strona główna     facebook     twitter     hanami.pl
komiks, manga, hanami

publikacje zapowiedzi sieć sprzedaży formularz zamówienia wystawa komiksu kontakt

Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii
Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Format: 124x195 mm
Objętość: 200 stron
Seria: Kultura Japonii
Oprawa: Miękka
Cena okładkowa: 29,90 zł
Cena w sprzedaży wysyłkowej: 29,90 25,00 zł
ISBN 978-83-60740-01-9

Spot reklamowy książki
Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii
   Hanami Spot reklamowy Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii


Patronat medialny:
            




W filmach i książkach o tematyce orientalnej często można spotkać się z nietypowymi określeniami „godzina psa”, „urodzony pod znakiem świni” czy „rok konia”. Wszystkie te pojęcia związane są z zodiakiem chińskim. Jest on ważnym elementem nie tylko kultury Kraju Środka, ale również Japonii. W książce zaprezentowano głównych bohaterów zodiaku widzianych oczami mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Publikacja przeniesie czytelnika w świat pełen mitycznych stworzeń, duchów, potworów i przybliży wyobrażenia oraz przesądy związane z poszczególnymi znakami. Podobnie jak w poprzedniej książce autorki (Tradycje kulinarne Japonii) nie zabraknie również odniesień do religii, sztuki czy nawet pop kultury japońskiej.


Jikkan jūnishi (zwany również eto) jest to japoński system liczenia dni, miesięcy i lat, używany również do określania pory dnia oraz kierunków geograficznych. Rodowód tego systemu nie jest jednak wyspiarski. Kalendarz pochodzi ze starożytnych Chin. Jego podstawą jest cykl sześćdziesięcioletni, stworzony poprzez kombinację Dziesięciu Pni Niebiańskich (jikkan) i Dwunastu Gałęzi Ziemskich (jūnishi) układających się w pary powtarzające się co sześćdziesiąt lat.


RECENZJE PRASOWE

         [...] Autorka w sposób przystępny, choć wypełniony japońskimi terminami, przybliża jeden z ważnych elementów japońskiej kultury – znaki zodiaku. Nie są one jedynie podstawą tworzenia prasowych horoskopów, ale stanowią miarę czasu i sposób określania przestrzeni. Nie jest to zatem kolejny, mocno upraszczający przewodnik po symbolach i horoskopach rodem z Dalekiego Wschodu, ale książka przybliżająca bogatą tradycję, legendy, mity i opowieści związane ze specyficzną (jak dla nas) formą określania czasu.[...]

HOROSKOP JAPOŃSKI Granice.pl
(29.02.2008)

         [...] Ta pozycja z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom interesującym się kulturą i wierzeniami Japonii. Autorka, dysponująca akademicką wiedzą, przekazuje ją w przystępny i ciekawy sposób. Przytacza legendy, w których występują zwierzęta zodiaku, okraszając je ciekawostkami, takimi jak ta o Bóstwie Koala, do którego modlą się uczniowie i studenci.[...]
         [...] Egzotyczna tematyka, prosty i komunikatywny język oraz rzetelne opracowanie tematu sprawiają, że książkę przyjemnie i szybko się czyta. Legendy z tak odmiennego kręgu kulturowego mogą stanowić odmianę dla tych, które wielokrotnie słyszeliśmy. Przede wszystkim możemy dowiedzieć się czegoś więcej nad to, że koguty są przebojowe, małpy elokwentne, a smoki bardzo uczuciowe.

Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii tekst recenzji Marcin „Słowik” Słowikowski Paradoks
(6.11.2007)

        […] Zodiak jest tu tylko pomysłem na wprowadzenie wspomnianych na początku postaci – poza tym książka koncentruje się na historii owych zwierząt w rozwoju Japonii (z wyjątkiem smoka, jedynego w pełni mitycznego przedstawiciela tej gromadki), na sztuce nimi inspirowanej, przysłowiach ze zwierzętami w roli głównej i – przede wszystkim – na baśniach i legendach z owymi zwierzętami.
        [...] mamy szereg ciekawostek historycznych, językowych, kulturalnych, a także przysłów. Wiedzieliście jakie znaczenie ma imię Usagi, bohatera słynnego komiksu Stana Sakai? Ni mniej, ni więcej, tylko …królik. A wiecie co oznacza powiedzenie „Stać się tygrysem”? Nie, wbrew pozorom nie chodzi o nabranie odwagi, czy siły. To japońskie określenie na solidne upicie się… [...]

Pijany jak tygrys tekst recenzji Konrad Wągrowski Esensja
(6.10.2007)

        […] Do realizacji zadania Magdalena Tomaszewska–Bolałek przystąpiła z wielką systematycznością. Znajdziemy w książce rozdział o japońskim kalendarzu z kilkoma tabelkami, zasady japońskiej wymowy i podział dziejów Japonii na okresy historyczne [...]
        […] (Rozdziały) Przesądy i talizmany oraz Zwierzęta zodiaku japońskiego w sztuce to prawdziwe perełki. Gawędy o tym, jak magiczne talizmany wyewoluowały w przywieszki do telefonów komórkowych, co zrobić, by wróżby świątynne wieszczyły tylko dobry los i w jakim mieście maskotka Hello Kity zasiadła na kolanach Buddzie (a także dlaczego, siedząc tam, nie trzyma w łapce naleśnika), przywołanie mangi i anime dowodzi, że autorka wnikliwie poznała także współczesna kulturę i popkulturę Japonii w jej szczególnych, niezglobalizowanych przejawach, i potrafi o niej zajmująco opowiadać. Znakomity, pisany lekkim piórem jest także rozdział o sztuce – malarstwie, rzeźbie, architekturze.

Zwierzaki nie klaszczą jedną ręką tekst recenzji Joanna Kuhn Wirtualna Polska
(19.09.2007)


        […] Z jednej strony to pozycja interesująca, dotyczy nie tylko kultury tradycyjnej, ale jest także próbą opisania zjawisk współczesnych. […]
        […] Można ją polecić osobą zainteresowanym Japonią, rozpoczynającym naukę języka, chcącym usystematyzować swoją wiedzę. […]

Zodiak z kocim "ogonem" tekst recenzji Marta Trojanowska Wiedza i życie
(1.08.2007)


RECENZJE NAUKOWE

        […] Książka może stać się dla czytelnika pożytecznym przewodnikiem po wzbudzającym coraz większe zainteresowanie świecie symboli, wierzeń i przesądów w kulturze japońskiej związanych z rachubą czasu, przepowiadaniem pomyślności i miejscem jednostki ludzkiej w środowisku przyrody.
        […] Autorka stara się zaprezentować symboliczną strukturę kalendarza, zasady rachuby czasu oraz rozmaite przekazy kulturowe, takie jak mity, legendy, podania, anegdoty, baśnie i przysłowia odnoszące się do zwierzęcych symboli w kalendarzu tym, który funkcjonuje na szerokim terytorium Azji Wschodniej w różnych odmianach lokalnych. Zebrany przez nią zbiór takich źródeł etnologicznych oraz językowych przynosi interesujące spostrzeżenia, wyobrażenia oraz przesądy odnoszące się do świata zwierzęcego reprezentowanego przez dwanaście symboli.

prof. dr hab. Romuald Huszcza


        Po stosunkowo nie tak dawnym sukcesie wydawniczym pierwszej książki Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek poświęconej tradycjom kulinarnym Japonii, mamy już do czynienia z przygotowaną do druku drugą książką o równie fascynującej tematyce. Świat japońskich symboli, mitów, legend i baśni oraz przesądów zawsze fascynował ludzi Zachodu, na trwałe znalazł także swoje odbicie w szeroko rozumianej kulturze Japonii.
        [...] Autorka podjęła się niełatwego zadania, mianowicie trudu przedstawienia świata zwierzęcego japońskiego zodiaku na szerokim tle historyczno-kulturowym. Tak ujęta problematyka nie była dotąd w Polsce przedmiotem odrębnych badań.
        [...] Narracja jest interesująca koncentrująca uwagę Czytelnika nie tylko na legendach i przekazach literackich, lecz także na uwarunkowaniach charakterologicznych każdego znaku odnoszącego się do ludzi. Wkomponowanie w tekst przysłów i porzekadeł związanych z każdym znakiem japońskiego zwierzęcego zodiaku jest pomysłem wielce oryginalnym i wzbogacającym tok narracji.

prof. dr hab. Józef Włodarski



komiks, manga, hanami  komiks, manga, hanami  komiks, manga, hanami  komiks, manga, hanami

hanami, komiks, manga